View Single Post
Old December 11, 2012, 03:41 PM   #34
gggplaya
Member
 
Join Date: February 9, 2012
Posts: 62
People have already hit this nail on the head, but it's economy of practice. You can shoot all day long for $40, whereas $40 in .223 only buys you about 100 rounds.

1000+ rounds of 22LR in one day is a heck of alot of practice time. Learning controls, developing muscle memory, marksmanship skills and instincts. Transferring to your main rifle only requires you to learn recoil management which isn't much.
gggplaya is offline  
 
Page generated in 0.04390 seconds with 7 queries